Skip to content

124 Tansboro RoadBerlin, NJ 08009

Built 1945

Last Sale Price
$89,999
Last Sale Date
Sep 29, 1994

Property Information

Block1900
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,836
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
34%
Improvement Value:$122,300
66%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+0.9%
2024$6,263+2.1%
2023$6,133+0.6%
2022$6,096-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$89,999

To:

Sq Ft1,836DeedBook 4718, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1945