Skip to content

13 Glenside AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1968

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Jul 24, 2012

Property Information

Block2104
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,624
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
27%
Improvement Value:$171,900
73%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087+0.9%
2024$8,014+2.1%
2023$7,848+0.6%
2022$7,801-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$164,900

To:

Sq Ft1,624DeedBook 9652, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1968