Skip to content

9 Glenside AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block2104
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,624
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
31%
Improvement Value:$144,800
69%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+0.9%
2024$7,091+12.8%
2023$6,289+0.6%
2022$6,251-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 12075, Page 1692

Property Sale

Sale
$162,550
DeedBook 8317, Page 1074

Property Built

Built

Year Built: 1960