Skip to content

37 Rondon AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block2104
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,384
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
34%
Improvement Value:$126,000
66%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467+0.9%
2024$6,408+8.2%
2023$5,922+0.6%
2022$5,886-0.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 12130, Page 125Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 11268, Page 1610Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$137,777

To:

DeedBook 9269, Page 1566

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 7642, Page 111

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4032, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1960