Skip to content

45 Summit AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block2202
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,897
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
27%
Improvement Value:$162,200
73%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+0.9%
2024$7,510+2.1%
2023$7,355+0.6%
2022$7,310-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,897DeedBook 11663, Page 546

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9832, Page 1657

Property Sale

Sale
$45,000

Property Built

Built

Year Built: 1960