Skip to content

6 Greenleigh CourtBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Oct 26, 2012

Property Information

Block2203
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,112
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
27%
Improvement Value:$223,400
73%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+0.9%
2024$10,346+2.1%
2023$10,132+0.6%
2022$10,071-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 9690, Page 1823

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7845, Page 744

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5195, Page 706

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4088, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1970