Skip to content

19 Aristone DriveBerlin, NJ 08009

Built 1971

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block2204
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,277
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
29%
Improvement Value:$199,200
71%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+0.9%
2024$9,474+2.1%
2023$9,278+0.6%
2022$9,222-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,277DeedBook 10261, Page 117

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4041, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1971