Skip to content

1 Aristone DriveBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 23, 2002

Property Information

Block2207
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,562
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
27%
Improvement Value:$224,400
73%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+0.9%
2024$10,414+2.1%
2023$10,198+0.6%
2022$10,136-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,562DeedBook 5261, Page 310

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5129, Page 117

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4798, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1970