Skip to content

170 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 2017

Last Sale Price
$419,341
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block2211
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,918
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
21%
Improvement Value:$323,000
79%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,896+2.0%
2024$13,618+2.1%
2023$13,336+0.6%
2022$13,255+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,341

To:

Sq Ft2,918DeedBook 10714, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$144,500

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 10307, Page 1038Recorded12/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 9411, Page 1042