Skip to content

156 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block2211
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,770
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
35%
Improvement Value:$155,600
65%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,186+0.9%
2024$8,112+2.1%
2023$7,944+0.6%
2022$7,896-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft1,770DeedBook 11592, Page 1119Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook 4325, Page 789

Property Sale

Sale
$49,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1965