Skip to content

24 Monmouth AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block2300
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,260
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
24%
Improvement Value:$242,000
76%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,847+0.9%
2024$10,748+2.1%
2023$10,526+0.6%
2022$10,462-0.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$202,335
DeedBook 5045, Page 592