Skip to content

32 Monmouth AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block2300
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,926
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
26%
Improvement Value:$219,500
74%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,090+0.9%
2024$9,998+2.1%
2023$9,791+0.6%
2022$9,732-0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,926DeedBook 10496, Page 811

Property Sale

Sale
$362,450
DeedBook 8758, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$169,800
DeedBook 5108, Page 195

Property Sale

Sale
$484,500
DeedBook 4976, Page 125