Skip to content

28 Monmouth AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block2300
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,674
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
22%
Improvement Value:$263,400
78%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,577+0.9%
2024$11,472+2.1%
2023$11,234+0.6%
2022$11,166-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500

To:

Sq Ft2,674DeedBook 10174, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$226,085
DeedBook 5082, Page 293

Property Sale

Sale
$484,500
DeedBook 4976, Page 125