Skip to content

27 Carriage Stop DriveBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block2306
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,827
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
29%
Improvement Value:$145,300
71%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,993+0.9%
2024$6,929+2.1%
2023$6,786+0.6%
2022$6,745-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 10041, Page 1255Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$168,710

To:

DeedBook 5151, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 2000