Skip to content

15 Carriage Stop DriveBerlin, NJ 08009

Built 1999

Last Sale Price
$413,000
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block2306
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,770
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
29%
Improvement Value:$142,600
71%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,897+0.9%
2024$6,834+2.1%
2023$6,693+0.6%
2022$6,652-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$413,000

To:

DeedBook 12854, Page 566

Property Sale

Sale
$282,500

To:

Sq Ft1,770DeedBook 11955, Page 176Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 9466, Page 1193

Property Sale

Sale
$155,450

To:

DeedBook 5061, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1999