Skip to content

5 Carriage Stop DriveBerlin, NJ 08009

Built 1999

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block2306
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,905
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
28%
Improvement Value:$151,600
72%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,207+0.9%
2024$7,142+2.1%
2023$6,994+0.6%
2022$6,952-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft1,905DeedBook 9911, Page 336

Property Sale

Sale
$172,585
DeedBook 7038, Page 1681

Property Built

Built

Year Built: 1999