Skip to content

3 Carriage Stop DriveBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block2306
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,451
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
33%
Improvement Value:$121,100
67%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,914+1.0%
2024$5,858+2.2%
2023$5,731+0.6%
2022$5,695-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 13023, Page 386

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,451DeedBook 9790, Page 147

Property Sale

Sale
$144,690

To:

DeedBook 5283, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 2000