Skip to content

114 Lincoln LaneBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
May 7, 2019

Property Information

Block2402
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,054
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
20%
Improvement Value:$171,000
80%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+0.9%
2024$7,250+2.1%
2023$7,100+0.6%
2022$7,057-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 11155, Page 954

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4836, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1996