Skip to content

241 Watsontown RoadBerlin, NJ 08009

Built 1928

Last Sale Price
$13,900
Last Sale Date
Aug 25, 1972

Property Information

Block2406
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningI-3
Sq Footage744
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
58%
Improvement Value:$51,000
42%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,144+0.9%
2024$4,107+2.1%
2023$4,022+0.6%
2022$3,997-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$13,900

To:

Sq Ft744DeedBook 3262, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1928