Skip to content

142 Franklin Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2015

Property Information

Block514
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,154
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
35%
Improvement Value:$119,500
65%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,290+0.9%
2024$6,233+2.1%
2023$6,104+0.6%
2022$6,067-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968