Skip to content

146 Franklin Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1964

Last Sale Date
Jan 23, 1990

Property Information

Block514
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,028
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
26%
Improvement Value:$190,300
74%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+0.9%
2024$8,751+2.1%
2023$8,570+0.6%
2022$8,518-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964