Skip to content

154 Franklin Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block514
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,282
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
36%
Improvement Value:$115,900
64%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,167+0.9%
2024$6,111+2.1%
2023$5,984+0.6%
2022$5,948-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 8910, Page 1156

Property Sale

SaleMulti
$113,900
DeedBook 5140, Page 406

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 4673, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1970