Skip to content

150 Franklin Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Dec 9, 2002

Property Information

Block514
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,298
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
31%
Improvement Value:$144,500
69%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143+0.9%
2024$7,078+2.1%
2023$6,931+0.6%
2022$6,889-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 5277, Page 615

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5120, Page 624

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4879, Page 580

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 4675, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1978