Skip to content

141 Clementon RoadBerlin, NJ 08009

Built 1940

Last Sale Price
$110,101
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block519
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,318
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
39%
Improvement Value:$102,300
61%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+0.9%
2024$5,685+2.8%
2023$5,528+0.6%
2022$5,494-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,101

To:

Sq Ft1,318DeedBook 7348, Page 1481

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4992, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1940