Skip to content

16 Locust AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 1998

Property Information

Block601
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
39%
Improvement Value:$110,500
61%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,181+0.9%
2024$6,125+2.1%
2023$5,998+0.6%
2022$5,961-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 4631, Page 900

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 3950, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1940