Skip to content

73 Egg Harbor RoadBerlin, NJ 08009

Built 1940
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block601
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,749
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$138,500
73%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,430+0.9%
2024$6,371+2.1%
2023$6,239+0.6%
2022$6,202-0.8%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-000125-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,749DeedBook 11171, Page 1783

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 10007, Page 1311Recorded5/13/2014

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 9765, Page 317

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4784, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1940