Skip to content

43 Egg Harbor RoadBerlin, NJ 08009

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2006

Property Information

Block603
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,798
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
25%
Improvement Value:$232,300
75%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,567+0.9%
2024$10,471+2.1%
2023$10,254+0.6%
2022$10,192-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 5209, Page 1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4204, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1970