Skip to content

22 Franklin Avenue SouthBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block613
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,861
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
33%
Improvement Value:$135,000
67%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,846+0.9%
2024$6,784+2.1%
2023$6,643+0.6%
2022$6,603-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,861DeedBook 11427, Page 1747

Property Built

Built

Year Built: 1955