Skip to content

223 Broad Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block1314
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,832
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
30%
Improvement Value:$151,400
70%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+0.9%
2024$7,355+2.1%
2023$7,203+0.6%
2022$7,159-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 10575, Page 474

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 9497, Page 823

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5028, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1950