Skip to content

117 Ellis AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block703
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,060
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
38%
Improvement Value:$104,100
62%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484-2.8%
2024$5,641+6.2%
2023$5,314+0.6%
2022$5,280-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,060DeedBook 12953, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1950