Skip to content

111 Ellis AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block703
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,108
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
37%
Improvement Value:$113,600
63%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+4.5%
2024$5,895+2.1%
2023$5,773+0.6%
2022$5,738-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 12678, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1955