Skip to content

5 Watsontown RoadBerlin, NJ 08009

Built 1962

Last Sale Price
$240,172
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block800
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
43%
Improvement Value:$111,400
57%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+0.9%
2024$6,594+2.1%
2023$6,458+0.6%
2022$6,419-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,172

To:

Sq Ft1,508DeedBook 12008, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1962