Skip to content

29 Hillcroft RoadBerlin, NJ 08009

Built 1975

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block904
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,512
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
30%
Improvement Value:$179,200
70%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,715+0.9%
2024$8,636+2.1%
2023$8,457+0.6%
2022$8,406-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,512DeedBook 10053, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1975