Skip to content

7 Surrey CourtBerlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block904
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,014
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,100
29%
Improvement Value:$179,000
71%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,633+0.9%
2024$8,555+2.1%
2023$8,378+0.6%
2022$8,327-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500

To:

Sq Ft2,014DeedBook 5155, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1978