Skip to content

1 Fieldstone AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 30, 2001

Property Information

Block904
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,348
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,800
29%
Improvement Value:$177,200
71%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+0.9%
2024$8,450+2.1%
2023$8,275+0.6%
2022$8,225-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft2,348DeedBook 5140, Page 261

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5080, Page 897

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4274, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1976