Skip to content

611 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block100
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,821
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,000
26%
Improvement Value:$591,900
74%
Total Assessment$799,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,964+1.5%
2024$13,759+4.1%
2023$13,216+2.4%
2022$12,910+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,821DeedBook 12143, Page 1120

Property Built

Built

Year Built: 1925