Skip to content

629 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 21, 1982

Property Information

Block100
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,000
46%
Improvement Value:$235,900
54%
Total Assessment$434,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+1.5%
2024$8,745+16.1%
2023$7,533+2.4%
2022$7,358+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 3831, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1925