Skip to content

455 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block108
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
43%
Improvement Value:$282,400
57%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,762+1.5%
2024$12,574+4.1%
2023$12,078+2.4%
2022$11,798+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,024DeedBook 12346, Page 1759

Property Built

Built

Year Built: 1916