Skip to content

463 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block108
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,641
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
36%
Improvement Value:$379,700
64%
Total Assessment$589,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,499+1.5%
2024$10,341+4.2%
2023$9,922+2.4%
2022$9,687+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,641DeedBook 12619, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1910