Skip to content

459 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2000

Property Information

Block108
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2.5SDG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
39%
Improvement Value:$333,800
61%
Total Assessment$543,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,017+1.5%
2024$11,841+4.1%
2023$11,373+2.4%
2022$11,109+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910