Skip to content

461 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1892

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block108
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,369
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
30%
Improvement Value:$494,000
70%
Total Assessment$703,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,654+1.5%
2024$13,453+4.1%
2023$12,922+2.4%
2022$12,623+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,369DeedBook 8746, Page 1478

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3832, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1892