Skip to content

114 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jun 28, 1982

Property Information

Block117
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,500
50%
Improvement Value:$143,700
50%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+1.5%
2024$6,757+4.1%
2023$6,490+2.4%
2022$6,340+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook 3841, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1922