Skip to content

108 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 27, 1988

Property Information

Block117
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,214
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,100
53%
Improvement Value:$133,200
47%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,203+1.5%
2024$6,111+4.1%
2023$5,870+2.4%
2022$5,734+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,214DeedBook 4297, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1922