Skip to content

17 Merion TerCollingswood, NJ 08108

Built 1912

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block118
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,100
44%
Improvement Value:$224,600
56%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,750+1.5%
2024$7,636+4.1%
2023$7,335+2.4%
2022$7,165+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,348DeedBook 11356, Page 298

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 10726, Page 172Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 10684, Page 127Recorded8/11/2017

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5205, Page 355

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3924, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1912