Skip to content

502 Dwight AveOaklyn, NJ 08107

Built 1930

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block125
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,100
42%
Improvement Value:$269,600
58%
Total Assessment$466,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604+1.5%
2024$9,463+4.1%
2023$9,089+2.4%
2022$8,879+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 8875, Page 1705

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 7907, Page 1412

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5202, Page 385

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 4204, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1930