Skip to content

525 Jessamine AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block125
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,400
29%
Improvement Value:$484,500
71%
Total Assessment$684,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+1.5%
2024$9,372+4.1%
2023$9,001+2.4%
2022$8,793+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 12476, Page 5

Property Sale

Sale
$56,600
DeedBook 3883, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1925