Skip to content

513 Jessamine AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block125
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,200
44%
Improvement Value:$269,700
56%
Total Assessment$482,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,534+1.5%
2024$8,408+4.1%
2023$8,076+2.4%
2022$7,889+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 11703, Page 1188

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 7776, Page 1102

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4104, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1925