Skip to content

517 Jessamine AveOaklyn, NJ 08107

Built 1925

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block125
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
43%
Improvement Value:$266,600
57%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+1.5%
2024$7,453+4.1%
2023$7,158+2.4%
2022$6,993+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925