Skip to content

720 Woodlynne AveOaklyn, NJ 08107

Built 1952

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Jan 5, 1983

Property Information

Block128
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,300
47%
Improvement Value:$190,800
53%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+1.5%
2024$6,803+4.1%
2023$6,534+2.4%
2022$6,383+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500

To:

Sq Ft1,792DeedBook 4288, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1952