Skip to content

732 Woodlynne AveOaklyn, NJ 08107

Built 1924

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Nov 24, 2008

Property Information

Block128
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,800
39%
Improvement Value:$205,500
61%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,295+1.5%
2024$5,217+4.1%
2023$5,011+2.4%
2022$4,895+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,622DeedBook 8954, Page 1221

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 4182, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1924